Aranżacja balkonu – innowacje roku 2018!

Balkon w domu nie ma zazwyczaj za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a plan. Nawet drobny balkon może być przytulny i dobrze urządzony. Aranżacja niewielkiego tarasu winna być przede wszystkim praktyczna.
Na małe tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Ciekawym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają dobrze i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatami. Funkcję światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić kreują czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące albo na stałe zamontować kinkiety. Szczególnie znanym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z okresów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe zapewniają największe możliwości doboru roślin ciepło i światłolubnych. Zobacz nasze pomysły i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga kapitalnej wymiany, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wtedy za pomocą młota a także dłuta finezyjnie stłuc kafelek i wyciągnąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem bardzo ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale wciąż będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przemyśleć.

You may also like...