Domy energooszczędne – sprawdź najważniejsze zalety!

Dom energooszczędny to zdecydowanie inwestycja na lata. Natomiast patrząc na taką inwestycje z perspektywy lat sam musisz sobie odpowiedzieć czy to się opłaca.
Wygląda na to, iż wciąż często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie oraz wszelkie wyposażenia elektryczne działają na wysokich obrotach przed okrągły rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego dopływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż obsługa domku pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się wielką sławą. Spowodowane jest to wysokimi nakładami finansowymi, które na samym początku musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze skonstruowanym i przygotowanym domku pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych kwalifikuje się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym budynkiem, jaki wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy aniżeli budynek typowy.

Największą zaletą domu energooszczędnego jest oszczędność, którą regularnie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilkanaście lat, zatem moim zdaniem warto!
Identycznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przydać się do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają mniejsze użycie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Rezultat zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, lub przemyślanemu planowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać światło słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową moc), bądź rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W obiektach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba również liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby nadmienić, iż budowa szkieletowa ścian w zestawieniu z niezwykle solidnymi fundamentami i podłogą umożliwi osiągnąć doskonałe parametry termiczne ścian. Żeby obniżyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domach pasywnych, często stosuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również model budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to zwłaszcza do domów z drewna i tych z bali, które bardzo często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależny jest od obszaru, w jakim budujemy.

You may also like...