Kominek w salonie – sprawdź rekomendacje ekspertów!

Aranżacja salonu z kominkiem to najwspanialsza odsłona tego pomieszczenia, która tworzy niezwykłą atmosferę w domku w chłodne, jesienne i zimne wieczory. Jest on nie tylko funkcjonalnym urządzeniem grzewczym, ale też wspaniałą dekoracją w letnią porę roku.
Planując salon z kominem, należy dokładnie się zastanowić nad stylem, w jakim ma być urządzone wnętrze. Zwykle decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu retro z kamienia, kafli czy cegły lub z wyrobów przeznaczonych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie odpowiedni kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie główną ozdobą mieszkania, czy też będzie się w nie wtapiał. Warto też pamiętać, iż wbrew ogólnym opiniom kominek można zastosować zarówno we wnętrzach klasycznych, jak także współczesnych. Istotne znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują urządzenia przymocowane do ściany, kominki dwustronne lub kątowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne przygotowanie obudowy kominka, prócz naturalnego kamienia możemy wybrać również prostą, lecz niezwykle efektowną cegłę albo oryginalne kafle, które wprowadzą do naszego domku nastrój wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w wnętrzu jest wyeksponowana przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy albo kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i również odcienia wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Kominek często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez jaką zwykle umyka najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka umożliwi zminimalizować te straty. Ponadto takie podejście pozwala postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo wypoczynku na świeżym powietrzu.

Poszczególne obudowy kominka umożliwiają nam aranżować wnętrze. Choćby, na przykład w momencie kiedy go nie użytkujemy, możemy przyozdobić go niesamowitymi świeczkami, jakie będą wspaniale wyglądać i tworzyć nastrój całego pomieszczenia w tymczasowym zastępstwie płonącego ognia.
Należy natomiast pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej użyć jeden z cieplejszych kolorów drzewa – albo użyć ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy także pamiętać, że kominki opalane drzewem wymagają miejsca na składowanie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o żar, natomiast to wiąże się z koniecznością przynoszenia drzewa. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie składowania drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, musimy mieć na uwadze, że jego wykończenie winno pasować ze stylem panującym w salonie. Bez względu na to czy chcemy design innowacyjny albo klasyczny, kominek może być kluczowym punktem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę wzajemne położenie względem siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor oraz kominek blisko siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje artystyczny chaos. Projektanci mieszkań doradzają zamontowanie komina i telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak by image salonu wyznaczał zgraną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są także kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują dostarczania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstawania ognia.

You may also like...