Oczko wodne – sprawdź jak uniknąć błędów!

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest pomysł. Należałoby zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć w Necie, by nie popełnić kardynalnych błędów i uniknąć późniejszych poprawek.
Zanim zaczniemy z budową trzeba wyposażyć się we wszelkie konieczne produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym dokładniej będzie można ocenić kształt a także wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac konieczne są poziomica, sznur do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć też trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Światło oczka wodnego można przygotować w formie lamp stojących umieszczanych na brzegu lub jako oświetlenie dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozciągnięcie nad zbiornikiem sieci zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno frapującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także właściwe zabezpieczenie foli – dzięki temu ograniczamy zagrożenie uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też użyć zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii chroniących przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą prostą i szybką pod warunkiem, że został on właściwie zaaranżowany bądź zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka winna być dostosowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po działce. Jego rozmiar warto dostosować tak, aby zbiornik akcentował wyłącznie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do utworzenia wzniesień, na jakich posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w własnym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe a także zapobiegają patologicznemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście blokują dostęp oświetlenia do podłoża stawu, a tym samym hamują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również zainstalować woreczki z kwaśnym torfem – one także hamują proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to wyjątkowo ważne, jeżeli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób stworzyć tylko małe oczko, bowiem gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bowiem nawilżają powietrze oraz tworzy orzeźwiającą świeżość w gorące ciepłe dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, żeby staw zgrał się z roślinnością ogrodu oraz pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kształty brzegów.

You may also like...