Jakie schody drewniane warto wybrać?

Schody znakomicie wpisują się w aranżacje nowoczesnego budynku. Należałoby przed ich kupnem wykonać analizę oraz dobrać model, który spełni nasze wszystkie wymagania.
Schody drewniane są elementami domu umożliwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną albo zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do wykonania schodów powszechnie stosuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w stworzeniu, wyrafinowane schody powstają z drewna zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niesamowicie znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy rodzaj jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak również połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest niewątpliwie bardziej efektowny a także pasuje do stylowych, nowoczesnych mieszkań, należy jednak pamiętać, że każde zadrapania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, częstokroć ułomne, a także dzieci. Z jednej strony budowa musi być odporna na wieloletnie obciążenia, a z drugiej odpowiednio zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

Schody z drewna starzeją się wraz z mieszkaniem, o czym z sporadycznie przypominają czarującym oraz delikatnym skrzypieniem, jednakże nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Odpowiednio konserwowane schody mogą sporo wytrzymać oraz służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody warto skorzystać z usług architekta wnętrz, który ułatwi zaaranżować optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość a także solidność, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać wytrzymałe drewno suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak dobrany naturalny surowiec będzie idealnie mocny i wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drzewa dębowego oraz bukowego, jakie wyróżniają się niezwykłą twardością, solidnością oraz odpornością na ścieranie. Godną polecenia propozycją są zarówno schody jesionowe, które właściwie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się dodatkowo efektownym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu i rozmiarów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Niezwykle kosztowne może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego czy sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które świetnie prezentują się w wnętrzach współczesnych. Dopasowując schody do naszego domu trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Design całej kompozycji tak żeby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają optycznie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu oryginalnego klimatu, zatem warto w nie zainwestować.

You may also like...