wymiana opon

Kiedy wymiana opon ma sens?

Wymiana opon nie jest zaliczana do specjalnie skomplikowanych czynności, lecz jednocześnie od poziomu wiedzy zależny jest stan bezpieczeństwa w czasie jazdy. Stąd też warto zadbać, aby ów proces przebiegał wzorowo. Dzięki temu nie tylko będziemy podróżować w komfortowych warunkach, ale też jeździć bezpiecznie oraz przy niższych kosztach eksploatacyjnych.

W jakim momencie konieczna jest wymiana opon?

Niejeden kierowca zastanawia się nad tym, kiedy należy przystąpić do wymiany opon. Już na wstępie trzeba sobie uświadomić, że wymiana opon Bydgoszcz https://mechanik-bydgoszcz.com/wymiana-opon/ może odbywać się z wielu powodów. Część z tym przyczyn jest sezonowa, a inne występują losowo. Część z tych zdarzeń jest wręcz konieczna, a w części sytuacji zalecana jest wymiana, aby podnieść komfort użytkowania.

mobilny wulkan

Sezonowa wymiana

Nie ma u nas czegoś takiego, jak przymus wymiany opon. Mimo wszystko dla własnej wygody i bezpieczeństwa wskazane jest stosować różne opony w zależności od sezonu. Oczywiście istnieją na rynku opony wielosezonowe, lecz chociażby w terenie górzystym niekoniecznie mają one rację bytu. Pojawia się zatem pytanie, kiedy powinna zostać przeprowadzona wymiana opon Bydgoszcz?

Powszechnie przyjmuje się, że z opon letnich na zimowe, należy przejść w momencie spadku temperatur przez przynajmniej tydzień poniżej 7°C. Analogiczne te temperatury dobowe są stosowane w kontekście ponownej zmiany opon na letnie. Jednak pamiętać, trzeba, że jest to umowny próg i tym samym zaleca się podchodzić do tej kwestii elastycznie.

Zbyt szybko decydując się na zmianę opon ryzykujemy, że niestabilna pogoda może doprowadzić do spadku komfortu naszej jazdy autem. Dlatego też zalecana jest tu cierpliwość i wstrzymanie się z podjęciem ostatecznej decyzji przed odwiedzeniem wulkanizatora aż do ustabilizowania się pogody.

Wyeksploatowanie się bieżnika

Nie jest tajemnicą, że nawet najlepiej dobrany komplet opon jest w stanie z czasem się zużyć. Tempo, w jakim ten proces następuje jest różny i ma na niego wpływ szereg czynników. Najczęściej chodzi tu o styl jazdy, metodę przechowywania opon, a także samą jakość gumy użytej do produkcji opony. W naszym kraju minimalną wartością dopuszczalna w kontekście głębokości bieżnika jest wartość powyżej 1,6 mm. W przypadku, gdy jest to poziom niższy konieczna, jest wymiana opon Bydgoszcz.

Uszkodzenie

Los bywa nieprzewidywalny i na drodze możemy natrafić na różne ostre elementy, które doprowadzą do przebicia koła. Tym samym z uszkodzoną oponą jazda na dłuższą metę jest niebezpieczna oraz prowadzi do uszkodzenia felgi. Tym samym nie należy zwlekać z wizytą u wulkanizatora.

Oznaki starzenia się gumy

Jak tylko zauważymy, że ogumienie wykazuje objawy zużycia, to również zalecana jest wymiana opony. Chodzi tu przede wszystkim o różnego typu wybrzuszenia, mikropęknięcia i inne tego rodzaju dysfunkcje. Najlepiej od razu po zaobserwowaniu nieprawidłowości zdecydować się na wymianę opony.

Rotacja opon

Oprócz sezonowej wymiany opon istotne jest też, aby przeprowadzać rotację opon. Chodzi tutaj o to, aby zapobiegać różnemu ich zużywaniu. Tym samym wskazane jest przekładanie opon pomiędzy osiami. Ten krok podniesie z całą pewnością ich żywotność.

Jakie miejsca są najlepsze na wymianę opon?

Uważa się powszechnie, że są trzy sposoby na rozstrzygnięcie tej kwestii. Najczęściej decydujemy się na wybór fachowca , można też wybrać wulkanizację mobilną lub też, kiedy mamy stosowne umiejętności sami przygotować się do wymiany opon.

One thought on “Kiedy wymiana opon ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dziesięć =